osypetalum coeruleum er en art af blomstrende plante, hjemmehørende i Sydamerika fra det sydlige Brasilien til Uruguay. Det synonyme navn caerulea bruges også. Vokser til 100 cm (39 tommer) lang, det er en straggling stedsegrøn flerårig med hjerteformede, grågrønne, dunede blade. Det dyrkes for sine klare Lyseblå, stjerneformede blomster, som er langvarige og skåret godt. Sommerblomsterne ældes til lilla og efterfølges af 30 cm (12 tommer) lange, bådformede frøbælg. Frøene har dunede faldskærmslignende tufts (cypsela).

Oxypetalum coeruleum
Oxypetalum caeruleum0.jpg
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Clade: Asterids
Order: Gentianales
Family: Apocynaceae
Genus: Oxypetalum
Species:
O. coeruleum
Binomial name
Oxypetalum coeruleum

(D. Don ex Sweet) Decne.
Synonyms
  • Tweedia caerulea D. Don ex Sweet
  • Tweedia versicolor Hook.

sorten ‘Alba’ har hvide blomster, mens ‘Rosea’ har lyserøde blomster.coeruleum kræver fuld sol i en godt drænet jord, der er tør. Formering sker via frø. Med et minimumstemperaturområde på 3-5 liter C (37-41 liter F) kan det dyrkes udendørs i et frostfrit, beskyttet miljø. Alternativt kan den dyrkes som en årlig.

denne plante har fået Royal Horticultural Society ‘ s tildeling af haven fortjeneste.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.